piątek, 16 sierpnia 2013

''Córka Laguny''

Autorką baśni jest Michelle Lovric.
Książka opowiada o dwunastoletniej Teodorze pochodzącej z Neapolu. Dziewczynka marzy o podróży do Wenecji. Kiedy jej marzenie w końcu się spełnia, w mieście zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Dzieci umierają <pomijając, że są chowane pod osłoną nocy>, Signor Rioba daje wenecjanom ostrzeżenia. Wszędzie zaczyna być niebezpiecznie.
Teo zostaje ''odsunięta'' od rodziców. Zapoznaje chłopca o imieniu Renzo. Wraz z nim kieruje się wskazówkami dziwnej księgi <''Klucz do Tajemnego Miasta''>. Ta prowadzi dziewczynę do syrenek. Ich władczyni <Lussa> wyznaje Teo, iż dwunastolatka jest Pod Podszewką <nie widzą jej dorośli zwykli ludzie>. Dzieci dowiadują się też, że Wenecji grozi wielkie niebezpieczeństwo, gdyż Bajamonte Tiepolo, który przeszło 600 lat wcześniej chciał zawładnąć miastem i został wygnany <a na wygnaniu zabity i wrzucony do zatoki>, odzyskuje siły, bo chce się zemścić i zniszczyć Wenecję.
Przed pierwszym spotkaniem z syrenami Teo i Renzo zapoznają się z przepowiednią, której treść opisuje przebieg katastrofy grożącej Wenecji.

Gdy szczury uciekną z miasta, zważcie sami

A książki się zamkną pod lwimi łapami
Wtedy Czarnej Śmierci ożyją nasiona
A dawny wróg znowu podniesie się z kolan

Gdzie nasz Syn Uczony? Kimże Zaginiona
Dziecina Laguny, spod fal wyniesiona,
Aby nas ocalić od zdrajcy knowania?
Wiedza ta w Kościanym Sadzie tkwi schowana.*

Kim jest wpomniana w przepowiedni Córka Laguny i czy uda jej się uratować piękne miasto przed zniszczeniem przez zdrajcę? Tego możecie się dowiedzieć czytając książkę.
Moja opinia: W tej książce cały czas coś się dzieje. Kiedy ją czytałam, wyobrażałam sobie**, że razem z Teo chodzę po Wenecji, przeżywam to co ona. Widziałam pięknie opisane budowle oraz okropnego Rzeźnika Biasio. Książka ma swój niepowtarzalny klimat. Świetnie zostało wszystko pokazane <słowami, bo nie ma żadnych obrazków>. Aż miło się czyta : )

*To są dwie ostatnie zwrotki przepowiedni. Całość składa się z pięciu strof.
**Uwaga dla czytelnika: Mam baardzo rozwiniętą wyobraźnię. Mogę sobie wyobrazić wiele rzeczy i czasami sama się sobie dziwię xD Taki szczegół

2 komentarze:

  1. Fajna książka :) Ale nie jestem zwolenniczką czytania, wolę filmy *.* Obserwuję. Zapraszam do mnie :3

    by-michii.blogspot.com ♥

    OdpowiedzUsuń
  2. Też bardzo lubię czytać książki, może w innych klimatach, ale w sumie nie wazne jakie ważne aby czytać!

    Lubisz zbierać pocztówki? Zapraszam na konkurs na http://zmiana-trasy.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Przyjmuję wszelką krytykę, cieszę się z każdego komentarza.
Odwiedzam każdy link, który podacie, choć nie zawsze komentuję ; )